Det er ikke til at tage fejl: Det Skæve Tårn i Pisa er byens helt store attraktion. Og når du står på pladsen foran det – omgivet af turister, der alle forsøger at få det perfekte billede, hvor de 'holder tårnet oppe' med hænderne – så forstår du hvorfor. Det er både spektakulært og en smule komisk.
Men hvordan endte et klokketårn med at blive skævt – og samtidig verdensberømt?
En arkitekt med gode intentioner... og lidt blød jord
Tårnet blev påbegyndt i 1173 som en del af domkirke-komplekset i Pisa. Men allerede da man nåede til anden etage i 1178, begyndte det at synke i den ene side. Årsagen? Undergrunden under tårnet viste sig at være alt for blød og ustabil – og det havde man ganske enkelt ikke taget højde for.
I de følgende knap 100 år stod byggeriet stille. Ikke på grund af tårnets problemer, men fordi republikken Pisa konstant var i krig med naboerne i Lucca, Firenze og Genova. Ironisk nok blev denne pause en redning: Den ustabile jord nåede at sætte sig, hvilket gjorde det muligt at fortsætte byggeriet uden øjeblikkelig katastrofe.
Et skævt kompromis
Da byggeriet blev genoptaget i 1272, forsøgte man at rette op på hældningen. Løsningen var kreativ: Man byggede de øverste etager en smule højere i den modsatte side, så tårnet buede svagt – og endte med den karakteristiske hældning, vi kender i dag.
I 1319 stod tårnet færdigt med sine syv etager og en højde på knap 56 meter. Men skævheden voksede fortsat i århundrederne efter. Den tunge stenbygning var simpelthen for meget for den bløde undergrund.
Da det næsten gik galt
Igennem århundrederne blev der gjort flere forsøg på at stabilisere tårnet – uden nævneværdig succes. I 1990 blev det dog alvor: Tårnet blev lukket for besøgende, og man frygtede et decideret kollaps.
En omfattende redningsaktion gik i gang. Ved at fjerne jord under den høje side lykkedes det i 2001 at reducere hældningen med 45 cm. Tårnet hælder nu “kun” 3,97 grader – og det er igen sikkert at besøge.
Et vartegn med verdensstatus
Siden 1987 har Det Skæve Tårn været en del af UNESCO’s verdensarvsliste, som en del af det storslåede Piazza dei Miracoli – "Miraklernes Plads". Og i 2008 kom den gode nyhed: Tårnet synker ikke længere. Ifølge ingeniørerne er det nu stabilt i mindst 200 år frem.
Men husk, at selv om tårnet er et absolut "must see" - så er Pisa meget, meget mere end blot Det skæve Tårn.
Med sin rige fortid som en magtfuld søfartsrepublik, der dominerede handelen over Middelhavet i to århundreder, har Pisa bevaret mange historiske og arkitektoniske perler, der er værd at se udover det skæve tårn eller Piazza dei Miracoli, der huser det. Desuden er Pisa en ung og dynamisk by, delvist takket være de mange studerende, der er i byen, i kraft at byens berømte universitet, grundlagt i 1343
(det 10. ældste i Italien).
Jeg har her samlet nogle forslag til andre steder om områder, der er et besøg værd
Rundt om i hele verden er Pisa kendt for sit Skæve Tårn – det knap 56 meter høje La Torre Pendente – der formelt set er kirketårnet til katedralen, der ligger lige ved siden af.
Bystyret i Pisa , der i 1100-tallet var italiens stærkeste maritime magt, besluttede at opføre tårnet, for at understrege byens position, rigdom og tekniske formåen over for de andre bystater i Italien. Skæbnens ironi ville så, at da tårnet var færdigt, mistede Pisa sin position til rivalen Firenze, der erobrede Pisa i starten af 1400 tallet.
Mange turister
Turister fra hele verden strømmer til Pisa for at se det Skæve Tårn. Jeg kan selv huske første gang,jeg så det. Jeg blev virkelig overrasket over hvor meget det faktisk hælder - og så blev jeg overvældet af det mylder af beøgende og gadesælgere der opholder sig i området omkring det Skæve Tårn.
Mit råd er derfor at aflægge tårnet et besøg om morgenen - og hvis det ikke er muligt, så beslut dig for at tage den mange andre mennesker som en oplevelse - og kom væk fra området derefter.
Domkirken, der hører sammen med det Skæve tårn blev i årene 1063-1118 bygget på område uden for bymuren for at vise, at Pisa magt var så stor at kirken ikke behøvede nogen speciel beskyttelse.
Den er et mesterværk i romansk arkitektur og demonstrerer lige som tårnet den magt og rigdom som republikken Pisa besad på daværende tidspunkt.
Den er prægtig når man ser den ude fra – men efter min opfattelse er den endnu mere imponerende, når man kommer ind i den.
Du kan læse mere om domkirken
Vest for Domkiken og det Skæve Tårn ligger Dåbskappelet – Il Battistero. Grundstenen blev lagt I 1153, næsten 100 år senere end selve kirken, men stadig i Pisas storhedstid.
De nederste dele af bygningen er lavet i romansk stil, men da byggeperiode strakte sig to århundreder kan man se et skift til gotisk arkitektur i de øverste dele.
Også her gælder det: snyd ikke jer selv for at se Dåbskapellet inden for. Udsmykningen (og akustikken) er fabelagtig.
Det skæve Tårn, Domkirken, Dåbskapellet og Campo Santo udgør tilsammen Piazza dei Miracoli.(da: Mirakelpladsen)
Campo santo (da: "hellig grund") er en kirkegård, og den har efter sigende sit navn, fordi bygningen er opført rundt om nogle skibsladninger jord fra Golgatha. Jorden blev bragt til Pisa i forbindelse med et korstog. Derved blev de muligt for de førende borgere i Pisa at blive begravet i hellig jord!
Pladsen (= piazza) var oprindeligt det politiske centrum i Pisa – helt tilbage til Romertiden. Under Medici familien styre blev den hjemsted for ny orden Ordine dei Cavalieri di Santo Stefano, der havde til opgave at forsvare Toscana og Middelhavet mod den Tyrkiste flåde og pirater.
Medici famlien lod et paladserne på pladsen ombygge med navnet Palazzo dei Cavalieri, Paladset er har en imponerende facade med udmykninger af ornamenter, våbenskjolde og buster af 6 Medici storfyrster.
På Piazza dei Cavalieri ligger også Palazzo dell'Orologio, en middelalderbygning, der har inkorporeret 'Torre della Fame' (Sulttårnet), hvor grev Ugolino Della Gherardesca døde i 1289 med sine børn og børnebørn, som Dante berømt skriver i sin guddommelige komedie.
Floden Arno er en af de vigtigste floder i Italien og Pisa blev bygget op rundt om denne vandvej. I byen storhedstid kunne man sejle hel tind til. Men siden da er flodens udløb sandet til.
Floden er 241 km lang og har sit udspring i Monte Falterona.
Den er en rigtig fin oplevelse at gå langs floden og se Pisa fra en ny vinkel, der byder på mange fotogene motiver.
Keith Haring (1958-1990) var en ung amerikansk kunstner, der med sine "Subway Drawings" blev kendt over hele verden.
Ideen med at lave et murmaleri opstod tilfældigt, da en studerende fra Pisa mødte Haring i en gade i New York. De udviklede ideen med at lave en maleri, over temaet fred og harmoni.
Haring lavede maleriet med hjælp fra lokale studerende og håndværkere i løbet af en uge. Han gav det titlen: Tuttomodo" (Hele verden). De 30 figurer viser Harings kreative og blev på den måde hans hymne til livet - udført blot få måneder før had døde af AIDS.
Maleriet adskiler sig meget fra næsten alle andre seværdigheder i Pisa - men jeg kan varmt anbefale det.
Du kan finde det på denne adresse:
Via Riccardo Zandonai, 56125 Pisa
Den botaniske have var den første botaniske have i Europa, der var anlagt af et universitet. Den blev anlagt af Cosimo I de Medici i midten af 1500 tallet.
Haven er et dejligt roligt sted at gå hen, hvis man har fået nok af at se på den overflod af renæssancerkunstværker, der er i Pisa
Den mest maleriske gade i Pisa er Borgo Stretto, med sine arkader, butikker, caféer og paladser fra det 14. og 15. århundrede, der udgør kernen i det antikke Pisa; dette er faktisk området, hvor velhavende familier og købmænd konkurrerede om at bygge de højeste, smukkeste og mest farverige bygninger.
Og hvis ovenstående ikke er nok, så tag en tur ud til kysten – nærmere bestemt Marina di Pisa. Den har været en yndet feriedestination siden slutningen af det 19. århundrede, hvor de første jugendstilvillaer blev bygget. Strandene i Marina di Pisa, Tirrenia og Calambrone kan alle prale af EU’s Blå Flag, som tegn på renlighed og sikkerhed.
Der er mange måder at komme til provinsen Pisa. Man flyve, køre med tog - eller tage bilen. Du kan læse mere herom via disse link:
Transport og trafik
- Transport til Italien
- Kør selv ferie til Italien
- Turen ned gennem Europa
- Bilist i Italien
- Leje af bil
- Færdselsregler
Lufthavn i Pisa
Der er en lufthavn i Pisa. Men man kan også flyve til lufthavnen i Firenze
Tansport rundt i provinsen
Der er ingen tvivl om, at det nemmeste, hurtigst og mest bekvemt at komme rundt i provinsen, hvis man kører i bil. Hvis du flyver derned, kan du leje en bil i lufthavnen. Læs mere herom her
Der er dog også mulighed for at komme rundt med offentlig transport. Via dette link kan du finde oplysninger om køreplaner og priser for tog og bus.
Lige siden grundlæggelse af Toscana Vacanze tilbage i 1999 har fokus været at finde gode, autentiske ferieboliger til vores gæster.
Mit løfte til dig som kunde er derfor: ”Jeg lejer kun ferieboliger ud, jeg selv har lyst til at holde ferie i…!”
Drømmen om Toscana
Det er vores mål at give vores kunder muligheden for at udleve drømmen om Toscana. Derfor har vi nogle meget forskellige huse i det autentiske Toscana, hvor man for alvor for chancen for at realisere drømmen om en Italiensk ferie – hvad enten man tager afsted som et par, en familie med små eller store børn, en større gruppe eller man som bedsteforældre gerne vil invitere børn og børnebørn med på en tur. Der er mulighed for både naturferie med bjergvandring, badeferie med egen pool, madlavningskurser hos Italienske mamas, trøffelkurser og vinsmagning, osv, osv.
Her på hjemmesiden kan du derfor mange forskellige typer af boliger, såom
Agriturismo
private villaer med egen pool
Luksus boliger
vingårde
Ferieboliger med valgfri ankomstdato
Luksus
Ferieboliger med Air-con
Ferieboliger med egen restaurant
Ferieboliger hvor kæledyr er velkomne
Pensionat / B&B.